Naar inhoud
BedrijvenMonitor
Kies een onderdeel van de cijfers

Ontwikkeling per branche

Zakelijke diensten: wat verandert er?

Officiële omschrijving (SBI): Advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening

Nieuwe bedrijven en vestigingen in deze branche, vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder en met het landelijke beeld.

Alle bedrijven in Zakelijke diensten

Ontwikkeling: nieuwe registraties in Zakelijke diensten

Zakelijke diensten: 64.606 registraties in twaalf maanden, 5,4% meer dan een jaar eerder.

Geteld: nieuwe registraties, bedrijfsprofielen met een startdatum in de periode, vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Hoe zijn deze cijfers berekend?

Verslagperiode t/m september 2026 · Peildatum: nieuwste registratie 29 oktober 2026

Laatste volledige maand

sep 2026

4.870

nieuwe registraties

+13,1%+563 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 4.307

Bekijk deze bedrijven

Dit jaar tot nu toe

jan – sep 2026

48.134

nieuwe registraties

+8,8%+3.891 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 44.243

Bekijk deze bedrijven

Laatste 12 maanden

okt 2025 – sep 2026

64.606

nieuwe registraties

+5,4%+3.297 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 61.309

Bekijk deze bedrijven

Vergeleken met Nederland

Laatste 12 maanden, ten opzichte van een jaar eerder

Zakelijke diensten
+5,4%
Nederland
+5,6%

Zakelijke diensten blijft 0,2 procentpunt onder het landelijke beeld.

Beëindigingen in Zakelijke diensten

Vestigingen waarvan de status is gewijzigd naar “opgeheven”, geteld in de maand van verwerking. Geen faillissementen en geen netto groei; zie de toelichting onderaan.

Laatste volledige maand

sep 2026

2.263

beëindigingen

+24,5%+446 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 1.817

Dit jaar tot nu toe

jan – sep 2026

30.148

beëindigingen

−0,3%−89 · t.o.v. een jaar eerder (minder dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 30.237

Laatste 12 maanden

okt 2025 – sep 2026

39.908

beëindigingen

+7,7%+2.838 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 37.070

Nieuwe registraties per maand, Zakelijke diensten

Aantal bedrijfsprofielen met een startdatum in die maand, oktober 2023 t/m september 2026. De donkere balken zijn de laatste 12 maanden.

Samenvatting: oktober 2023: 6.133; november 2023: 5.242; december 2023: 5.400; januari 2024: 7.290; februari 2024: 4.980; maart 2024: 5.047; april 2024: 5.887; mei 2024: 3.936; juni 2024: 4.729; juli 2024: 5.447; augustus 2024: 3.813; september 2024: 3.888; oktober 2024: 5.881; november 2024: 5.029; december 2024: 6.156; januari 2025: 6.806; februari 2025: 4.597; maart 2025: 5.108; april 2025: 5.355; mei 2025: 4.502; juni 2025: 4.945; juli 2025: 5.079; augustus 2025: 3.544; september 2025: 4.307; oktober 2025: 6.072; november 2025: 5.043; december 2025: 5.357; januari 2026: 6.609; februari 2026: 4.862; maart 2026: 5.993; april 2026: 5.632; mei 2026: 4.267; juni 2026: 5.731; juli 2026: 5.800; augustus 2026: 4.370; september 2026: 4.870.

De schaal begint bij nul. Vergelijk steeds dezelfde maand met een jaar eerder (zie de toelichting onderaan).

Bekijk als tabel
MaandBedrijfsprofielen
september 20264.870
augustus 20264.370
juli 20265.800
juni 20265.731
mei 20264.267
april 20265.632
maart 20265.993
februari 20264.862
januari 20266.609
december 20255.357
november 20255.043
oktober 20256.072
september 20254.307
augustus 20253.544
juli 20255.079
juni 20254.945
mei 20254.502
april 20255.355
maart 20255.108
februari 20254.597
januari 20256.806
december 20246.156
november 20245.029
oktober 20245.881
september 20243.888
augustus 20243.813
juli 20245.447
juni 20244.729
mei 20243.936
april 20245.887
maart 20245.047
februari 20244.980
januari 20247.290
december 20235.400
november 20235.242
oktober 20236.133

Nieuwe registraties per provincie, oktober 2025 t/m september 2026

Laatste 12 maanden tegenover de 12 maanden daarvoor. Een percentage verschijnt pas bij minstens 30 registraties in een van beide perioden; daaronder alleen het verschil in aantal.

Gesorteerd op: verschil in aantal · Sorteer op procentuele verandering

Nieuwe registraties per provincie
ProvincieLaatste 12 mndJaar eerderVerschil%
Noord-Holland15.04114.313+728+5,1%
Zuid-Holland14.67214.066+606+4,3%
Noord-Brabant9.1638.741+422+4,8%
Utrecht5.8065.430+376+6,9%
Gelderland6.4186.099+319+5,2%
Friesland1.6601.463+197+13,5%
Flevoland1.7701.577+193+12,2%
Groningen1.5861.447+139+9,6%
Buitenland en overige registraties476372+104+28,0%
Drenthe1.1101.033+77+7,5%
Overijssel3.3453.271+74+2,3%
Limburg2.7182.650+68+2,6%
Zeeland841847−6−0,7%
Hoe zijn deze cijfers berekend?

Wat wordt geteld. Het aantal nieuwe registraties: bedrijfsprofielen (vestigingen en registraties) met een startdatum in de periode. Elke periode wordt vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. De absolute aantallen staan naast de percentages; een percentage verschijnt pas bij voldoende registraties (anders alleen het verschil in aantal).

  • Registraties zijn geen nieuwe ondernemingen. Een registratie kan ook een nieuwe vestiging van een bestaande onderneming zijn.
  • Geen groei van het actieve bedrijvenbestand. Instroom van registraties zegt niets over het aantal actieve bedrijven. Daarvoor bewaren we nog geen eigen geschiedenis; we leggen daarom vanaf nu maandelijks de stand vast. Een netto groei rekenen we pas uit als we een jaar eigen maandstanden hebben en de cijfers hebben getoetst.
  • Beëindigingen tonen we vanaf juli 2024, geteld in de maand waarin de statuswijziging naar “opgeheven” is verwerkt. Dat is niet altijd de juridische opheffingsdatum: opheffingen per 31 december worden vooral in januari verwerkt, dus januari ligt structureel hoger. Het gaat om vestigingen, niet om ondernemingen, en het zijn geen faillissementen.
  • Ronde startdata. Bij eenmanszaken en vennootschappen onder firma staat de startdatum vaak op de eerste dag van een maand of kwartaal (ongeveer een kwart valt op de eerste dag van januari, april, juli of oktober). Een maand kan daardoor hoger of lager uitvallen zonder dat de markt verandert; vergelijk dezelfde maand met een jaar eerder.
  • Branchecodes. In september 2025 zijn de branchecodes bij vrijwel alle registraties vervangen door de nieuwe SBI-versie. Wij gebruiken voor alle registraties de huidige branche, dus de reeks is onderling vergelijkbaar; bij oudere registraties kan de indeling globaler zijn.
  • Geen oorzaak. Meer of minder registraties betekent niet automatisch een groeiende of krimpende vraag; de cijfers verklaren niet waarom het verandert.

Verdelingen en achtergrondgegevens (bijvoorbeeld de brancheverdeling of het aantal werkzame personen) staan onder “Verdelingen en achtergrond” in het menu; dit overzicht gaat over ontwikkelingen en vergelijkingen.