Naar inhoud
BedrijvenMonitor
Kies een onderdeel van de cijfers

Ontwikkeling per branche

Bouw: wat verandert er?

Officiële omschrijving (SBI): Bouwnijverheid

Nieuwe bedrijven en vestigingen in deze branche, vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder en met het landelijke beeld.

Alle bedrijven in Bouw

Ontwikkeling: nieuwe registraties in Bouw

Bouw: 24.662 registraties in twaalf maanden, 2,1% meer dan een jaar eerder.

Geteld: nieuwe registraties, bedrijfsprofielen met een startdatum in de periode, vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Hoe zijn deze cijfers berekend?

Verslagperiode t/m september 2026 · Peildatum: nieuwste registratie 29 oktober 2026

Laatste volledige maand

sep 2026

1.876

nieuwe registraties

+11,7%+196 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 1.680

Bekijk deze bedrijven

Dit jaar tot nu toe

jan – sep 2026

19.292

nieuwe registraties

+8,3%+1.475 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 17.817

Bekijk deze bedrijven

Laatste 12 maanden

okt 2025 – sep 2026

24.662

nieuwe registraties

+2,1%+517 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 24.145

Bekijk deze bedrijven

Vergeleken met Nederland

Laatste 12 maanden, ten opzichte van een jaar eerder

Bouw
+2,1%
Nederland
+5,6%

Bouw blijft 3,5 procentpunt onder het landelijke beeld.

Beëindigingen in Bouw

Vestigingen waarvan de status is gewijzigd naar “opgeheven”, geteld in de maand van verwerking. Geen faillissementen en geen netto groei; zie de toelichting onderaan.

Laatste volledige maand

sep 2026

1.694

beëindigingen

+35,0%+439 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 1.255

Dit jaar tot nu toe

jan – sep 2026

21.754

beëindigingen

−2,9%−640 · t.o.v. een jaar eerder (minder dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 22.394

Laatste 12 maanden

okt 2025 – sep 2026

29.809

beëindigingen

+11,1%+2.967 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 26.842

Nieuwe registraties per maand, Bouw

Aantal bedrijfsprofielen met een startdatum in die maand, oktober 2023 t/m september 2026. De donkere balken zijn de laatste 12 maanden.

Samenvatting: oktober 2023: 3.734; november 2023: 2.817; december 2023: 1.438; januari 2024: 4.333; februari 2024: 2.869; maart 2024: 2.228; april 2024: 3.906; mei 2024: 2.322; juni 2024: 1.880; juli 2024: 2.752; augustus 2024: 1.987; september 2024: 1.894; oktober 2024: 2.970; november 2024: 1.946; december 2024: 1.412; januari 2025: 3.034; februari 2025: 1.794; maart 2025: 1.743; april 2025: 2.510; mei 2025: 1.961; juni 2025: 1.546; juli 2025: 2.149; augustus 2025: 1.400; september 2025: 1.680; oktober 2025: 2.573; november 2025: 1.706; december 2025: 1.091; januari 2026: 3.088; februari 2026: 2.110; maart 2026: 1.831; april 2026: 2.529; mei 2026: 1.772; juni 2026: 1.739; juli 2026: 2.493; augustus 2026: 1.854; september 2026: 1.876.

De schaal begint bij nul. Vergelijk steeds dezelfde maand met een jaar eerder (zie de toelichting onderaan).

Bekijk als tabel
MaandBedrijfsprofielen
september 20261.876
augustus 20261.854
juli 20262.493
juni 20261.739
mei 20261.772
april 20262.529
maart 20261.831
februari 20262.110
januari 20263.088
december 20251.091
november 20251.706
oktober 20252.573
september 20251.680
augustus 20251.400
juli 20252.149
juni 20251.546
mei 20251.961
april 20252.510
maart 20251.743
februari 20251.794
januari 20253.034
december 20241.412
november 20241.946
oktober 20242.970
september 20241.894
augustus 20241.987
juli 20242.752
juni 20241.880
mei 20242.322
april 20243.906
maart 20242.228
februari 20242.869
januari 20244.333
december 20231.438
november 20232.817
oktober 20233.734

Nieuwe registraties per provincie, oktober 2025 t/m september 2026

Laatste 12 maanden tegenover de 12 maanden daarvoor. Een percentage verschijnt pas bij minstens 30 registraties in een van beide perioden; daaronder alleen het verschil in aantal.

Gesorteerd op: verschil in aantal · Sorteer op procentuele verandering

Nieuwe registraties per provincie
ProvincieLaatste 12 mndJaar eerderVerschil%
Noord-Brabant3.5343.370+164+4,9%
Zuid-Holland7.4737.338+135+1,8%
Overijssel1.2921.180+112+9,5%
Flevoland783712+71+10,0%
Noord-Holland4.3334.263+70+1,6%
Limburg1.1201.065+55+5,2%
Friesland624595+29+4,9%
Drenthe471470+1+0,2%
Buitenland en overige registraties226227−1−0,4%
Zeeland446456−10−2,2%
Utrecht1.3511.372−21−1,5%
Gelderland2.3902.420−30−1,2%
Groningen619677−58−8,6%
Hoe zijn deze cijfers berekend?

Wat wordt geteld. Het aantal nieuwe registraties: bedrijfsprofielen (vestigingen en registraties) met een startdatum in de periode. Elke periode wordt vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. De absolute aantallen staan naast de percentages; een percentage verschijnt pas bij voldoende registraties (anders alleen het verschil in aantal).

  • Registraties zijn geen nieuwe ondernemingen. Een registratie kan ook een nieuwe vestiging van een bestaande onderneming zijn.
  • Geen groei van het actieve bedrijvenbestand. Instroom van registraties zegt niets over het aantal actieve bedrijven. Daarvoor bewaren we nog geen eigen geschiedenis; we leggen daarom vanaf nu maandelijks de stand vast. Een netto groei rekenen we pas uit als we een jaar eigen maandstanden hebben en de cijfers hebben getoetst.
  • Beëindigingen tonen we vanaf juli 2024, geteld in de maand waarin de statuswijziging naar “opgeheven” is verwerkt. Dat is niet altijd de juridische opheffingsdatum: opheffingen per 31 december worden vooral in januari verwerkt, dus januari ligt structureel hoger. Het gaat om vestigingen, niet om ondernemingen, en het zijn geen faillissementen.
  • Ronde startdata. Bij eenmanszaken en vennootschappen onder firma staat de startdatum vaak op de eerste dag van een maand of kwartaal (ongeveer een kwart valt op de eerste dag van januari, april, juli of oktober). Een maand kan daardoor hoger of lager uitvallen zonder dat de markt verandert; vergelijk dezelfde maand met een jaar eerder.
  • Branchecodes. In september 2025 zijn de branchecodes bij vrijwel alle registraties vervangen door de nieuwe SBI-versie. Wij gebruiken voor alle registraties de huidige branche, dus de reeks is onderling vergelijkbaar; bij oudere registraties kan de indeling globaler zijn.
  • Geen oorzaak. Meer of minder registraties betekent niet automatisch een groeiende of krimpende vraag; de cijfers verklaren niet waarom het verandert.

Verdelingen en achtergrondgegevens (bijvoorbeeld de brancheverdeling of het aantal werkzame personen) staan onder “Verdelingen en achtergrond” in het menu; dit overzicht gaat over ontwikkelingen en vergelijkingen.