Naar inhoud
BedrijvenMonitor
Kies een onderdeel van de cijfers

Ontwikkeling per branche

ICT en media: wat verandert er?

Officiële omschrijving (SBI): Informatie en communicatie

Nieuwe bedrijven en vestigingen in deze branche, vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder en met het landelijke beeld.

Alle bedrijven in ICT en media

Ontwikkeling: nieuwe registraties in ICT en media

ICT en media: 20.989 registraties in twaalf maanden, 31,6% meer dan een jaar eerder.

Geteld: nieuwe registraties, bedrijfsprofielen met een startdatum in de periode, vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Hoe zijn deze cijfers berekend?

Verslagperiode t/m september 2026 · Peildatum: nieuwste registratie 29 oktober 2026

Laatste volledige maand

sep 2026

1.575

nieuwe registraties

+38,5%+438 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 1.137

Bekijk deze bedrijven

Dit jaar tot nu toe

jan – sep 2026

16.789

nieuwe registraties

+37,0%+4.537 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 12.252

Bekijk deze bedrijven

Laatste 12 maanden

okt 2025 – sep 2026

20.989

nieuwe registraties

+31,6%+5.035 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 15.954

Bekijk deze bedrijven

Vergeleken met Nederland

Laatste 12 maanden, ten opzichte van een jaar eerder

ICT en media
+31,6%
Nederland
+5,6%

ICT en media ligt 25,9 procentpunt boven het landelijke beeld.

Beëindigingen in ICT en media

Vestigingen waarvan de status is gewijzigd naar “opgeheven”, geteld in de maand van verwerking. Geen faillissementen en geen netto groei; zie de toelichting onderaan.

Laatste volledige maand

sep 2026

769

beëindigingen

+35,6%+202 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 567

Dit jaar tot nu toe

jan – sep 2026

9.039

beëindigingen

+8,8%+733 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 8.306

Laatste 12 maanden

okt 2025 – sep 2026

12.127

beëindigingen

+19,9%+2.013 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 10.114

Nieuwe registraties per maand, ICT en media

Aantal bedrijfsprofielen met een startdatum in die maand, oktober 2023 t/m september 2026. De donkere balken zijn de laatste 12 maanden.

Samenvatting: oktober 2023: 1.502; november 2023: 1.205; december 2023: 1.000; januari 2024: 2.072; februari 2024: 1.297; maart 2024: 1.040; april 2024: 1.458; mei 2024: 1.116; juni 2024: 951; juli 2024: 1.577; augustus 2024: 1.049; september 2024: 1.028; oktober 2024: 1.553; november 2024: 1.201; december 2024: 948; januari 2025: 1.933; februari 2025: 1.246; maart 2025: 1.136; april 2025: 1.676; mei 2025: 1.331; juni 2025: 1.034; juli 2025: 1.654; augustus 2025: 1.105; september 2025: 1.137; oktober 2025: 1.951; november 2025: 1.271; december 2025: 978; januari 2026: 2.281; februari 2026: 1.582; maart 2026: 1.419; april 2026: 2.404; mei 2026: 1.520; juni 2026: 1.456; juli 2026: 2.701; augustus 2026: 1.851; september 2026: 1.575.

De schaal begint bij nul. Vergelijk steeds dezelfde maand met een jaar eerder (zie de toelichting onderaan).

Bekijk als tabel
MaandBedrijfsprofielen
september 20261.575
augustus 20261.851
juli 20262.701
juni 20261.456
mei 20261.520
april 20262.404
maart 20261.419
februari 20261.582
januari 20262.281
december 2025978
november 20251.271
oktober 20251.951
september 20251.137
augustus 20251.105
juli 20251.654
juni 20251.034
mei 20251.331
april 20251.676
maart 20251.136
februari 20251.246
januari 20251.933
december 2024948
november 20241.201
oktober 20241.553
september 20241.028
augustus 20241.049
juli 20241.577
juni 2024951
mei 20241.116
april 20241.458
maart 20241.040
februari 20241.297
januari 20242.072
december 20231.000
november 20231.205
oktober 20231.502

Nieuwe registraties per provincie, oktober 2025 t/m september 2026

Laatste 12 maanden tegenover de 12 maanden daarvoor. Een percentage verschijnt pas bij minstens 30 registraties in een van beide perioden; daaronder alleen het verschil in aantal.

Gesorteerd op: verschil in aantal · Sorteer op procentuele verandering

Nieuwe registraties per provincie
ProvincieLaatste 12 mndJaar eerderVerschil%
Noord-Holland5.8544.650+1.204+25,9%
Zuid-Holland4.5453.567+978+27,4%
Noord-Brabant2.6421.928+714+37,0%
Gelderland1.7511.269+482+38,0%
Utrecht1.9111.602+309+19,3%
Overijssel929664+265+39,9%
Flevoland737497+240+48,3%
Limburg782563+219+38,9%
Friesland448260+188+72,3%
Groningen524370+154+41,6%
Buitenland en overige registraties316195+121+62,1%
Zeeland235147+88+59,9%
Drenthe315242+73+30,2%
Hoe zijn deze cijfers berekend?

Wat wordt geteld. Het aantal nieuwe registraties: bedrijfsprofielen (vestigingen en registraties) met een startdatum in de periode. Elke periode wordt vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. De absolute aantallen staan naast de percentages; een percentage verschijnt pas bij voldoende registraties (anders alleen het verschil in aantal).

  • Registraties zijn geen nieuwe ondernemingen. Een registratie kan ook een nieuwe vestiging van een bestaande onderneming zijn.
  • Geen groei van het actieve bedrijvenbestand. Instroom van registraties zegt niets over het aantal actieve bedrijven. Daarvoor bewaren we nog geen eigen geschiedenis; we leggen daarom vanaf nu maandelijks de stand vast. Een netto groei rekenen we pas uit als we een jaar eigen maandstanden hebben en de cijfers hebben getoetst.
  • Beëindigingen tonen we vanaf juli 2024, geteld in de maand waarin de statuswijziging naar “opgeheven” is verwerkt. Dat is niet altijd de juridische opheffingsdatum: opheffingen per 31 december worden vooral in januari verwerkt, dus januari ligt structureel hoger. Het gaat om vestigingen, niet om ondernemingen, en het zijn geen faillissementen.
  • Ronde startdata. Bij eenmanszaken en vennootschappen onder firma staat de startdatum vaak op de eerste dag van een maand of kwartaal (ongeveer een kwart valt op de eerste dag van januari, april, juli of oktober). Een maand kan daardoor hoger of lager uitvallen zonder dat de markt verandert; vergelijk dezelfde maand met een jaar eerder.
  • Branchecodes. In september 2025 zijn de branchecodes bij vrijwel alle registraties vervangen door de nieuwe SBI-versie. Wij gebruiken voor alle registraties de huidige branche, dus de reeks is onderling vergelijkbaar; bij oudere registraties kan de indeling globaler zijn.
  • Geen oorzaak. Meer of minder registraties betekent niet automatisch een groeiende of krimpende vraag; de cijfers verklaren niet waarom het verandert.

Verdelingen en achtergrondgegevens (bijvoorbeeld de brancheverdeling of het aantal werkzame personen) staan onder “Verdelingen en achtergrond” in het menu; dit overzicht gaat over ontwikkelingen en vergelijkingen.