Naar inhoud
BedrijvenMonitor
Kies een onderdeel van de cijfers

Ontwikkeling per branche

Onderwijs: wat verandert er?

Nieuwe bedrijven en vestigingen in deze branche, vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder en met het landelijke beeld.

Alle bedrijven in Onderwijs

Ontwikkeling: nieuwe registraties in Onderwijs

Onderwijs: 16.063 registraties in twaalf maanden, 3,5% meer dan een jaar eerder.

Geteld: nieuwe registraties, bedrijfsprofielen met een startdatum in de periode, vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Hoe zijn deze cijfers berekend?

Verslagperiode t/m september 2026 · Peildatum: nieuwste registratie 29 oktober 2026

Laatste volledige maand

sep 2026

1.089

nieuwe registraties

−10,5%−128 · t.o.v. een jaar eerder (minder dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 1.217

Bekijk deze bedrijven

Dit jaar tot nu toe

jan – sep 2026

12.289

nieuwe registraties

+3,5%+421 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 11.868

Bekijk deze bedrijven

Laatste 12 maanden

okt 2025 – sep 2026

16.063

nieuwe registraties

+3,5%+545 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 15.518

Bekijk deze bedrijven

Vergeleken met Nederland

Laatste 12 maanden, ten opzichte van een jaar eerder

Onderwijs
+3,5%
Nederland
+5,6%

Onderwijs blijft 2,1 procentpunt onder het landelijke beeld.

Beëindigingen in Onderwijs

Vestigingen waarvan de status is gewijzigd naar “opgeheven”, geteld in de maand van verwerking. Geen faillissementen en geen netto groei; zie de toelichting onderaan.

Laatste volledige maand

sep 2026

672

beëindigingen

+14,5%+85 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 587

Dit jaar tot nu toe

jan – sep 2026

8.307

beëindigingen

+0,7%+57 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 8.250

Laatste 12 maanden

okt 2025 – sep 2026

10.867

beëindigingen

+9,5%+946 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 9.921

Nieuwe registraties per maand, Onderwijs

Aantal bedrijfsprofielen met een startdatum in die maand, oktober 2023 t/m september 2026. De donkere balken zijn de laatste 12 maanden.

Samenvatting: oktober 2023: 1.767; november 2023: 1.106; december 2023: 687; januari 2024: 2.401; februari 2024: 1.238; maart 2024: 994; april 2024: 1.613; mei 2024: 960; juni 2024: 807; juli 2024: 1.743; augustus 2024: 1.311; september 2024: 1.025; oktober 2024: 1.758; november 2024: 1.196; december 2024: 696; januari 2025: 2.337; februari 2025: 1.228; maart 2025: 915; april 2025: 1.555; mei 2025: 1.238; juni 2025: 792; juli 2025: 1.486; augustus 2025: 1.100; september 2025: 1.217; oktober 2025: 1.957; november 2025: 1.137; december 2025: 680; januari 2026: 2.284; februari 2026: 1.197; maart 2026: 981; april 2026: 1.726; mei 2026: 1.084; juni 2026: 892; juli 2026: 1.759; augustus 2026: 1.277; september 2026: 1.089.

De schaal begint bij nul. Vergelijk steeds dezelfde maand met een jaar eerder (zie de toelichting onderaan).

Bekijk als tabel
MaandBedrijfsprofielen
september 20261.089
augustus 20261.277
juli 20261.759
juni 2026892
mei 20261.084
april 20261.726
maart 2026981
februari 20261.197
januari 20262.284
december 2025680
november 20251.137
oktober 20251.957
september 20251.217
augustus 20251.100
juli 20251.486
juni 2025792
mei 20251.238
april 20251.555
maart 2025915
februari 20251.228
januari 20252.337
december 2024696
november 20241.196
oktober 20241.758
september 20241.025
augustus 20241.311
juli 20241.743
juni 2024807
mei 2024960
april 20241.613
maart 2024994
februari 20241.238
januari 20242.401
december 2023687
november 20231.106
oktober 20231.767

Nieuwe registraties per provincie, oktober 2025 t/m september 2026

Laatste 12 maanden tegenover de 12 maanden daarvoor. Een percentage verschijnt pas bij minstens 30 registraties in een van beide perioden; daaronder alleen het verschil in aantal.

Gesorteerd op: verschil in aantal · Sorteer op procentuele verandering

Nieuwe registraties per provincie
ProvincieLaatste 12 mndJaar eerderVerschil%
Noord-Brabant2.0981.953+145+7,4%
Zuid-Holland3.5933.457+136+3,9%
Gelderland1.6851.575+110+7,0%
Drenthe364291+73+25,1%
Buitenland en overige registraties220150+70+46,7%
Overijssel827790+37+4,7%
Zeeland219187+32+17,1%
Utrecht1.4811.454+27+1,9%
Limburg744717+27+3,8%
Flevoland430411+19+4,6%
Friesland426455−29−6,4%
Groningen441482−41−8,5%
Noord-Holland3.5353.596−61−1,7%
Hoe zijn deze cijfers berekend?

Wat wordt geteld. Het aantal nieuwe registraties: bedrijfsprofielen (vestigingen en registraties) met een startdatum in de periode. Elke periode wordt vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. De absolute aantallen staan naast de percentages; een percentage verschijnt pas bij voldoende registraties (anders alleen het verschil in aantal).

  • Registraties zijn geen nieuwe ondernemingen. Een registratie kan ook een nieuwe vestiging van een bestaande onderneming zijn.
  • Geen groei van het actieve bedrijvenbestand. Instroom van registraties zegt niets over het aantal actieve bedrijven. Daarvoor bewaren we nog geen eigen geschiedenis; we leggen daarom vanaf nu maandelijks de stand vast. Een netto groei rekenen we pas uit als we een jaar eigen maandstanden hebben en de cijfers hebben getoetst.
  • Beëindigingen tonen we vanaf juli 2024, geteld in de maand waarin de statuswijziging naar “opgeheven” is verwerkt. Dat is niet altijd de juridische opheffingsdatum: opheffingen per 31 december worden vooral in januari verwerkt, dus januari ligt structureel hoger. Het gaat om vestigingen, niet om ondernemingen, en het zijn geen faillissementen.
  • Ronde startdata. Bij eenmanszaken en vennootschappen onder firma staat de startdatum vaak op de eerste dag van een maand of kwartaal (ongeveer een kwart valt op de eerste dag van januari, april, juli of oktober). Een maand kan daardoor hoger of lager uitvallen zonder dat de markt verandert; vergelijk dezelfde maand met een jaar eerder.
  • Branchecodes. In september 2025 zijn de branchecodes bij vrijwel alle registraties vervangen door de nieuwe SBI-versie. Wij gebruiken voor alle registraties de huidige branche, dus de reeks is onderling vergelijkbaar; bij oudere registraties kan de indeling globaler zijn.
  • Geen oorzaak. Meer of minder registraties betekent niet automatisch een groeiende of krimpende vraag; de cijfers verklaren niet waarom het verandert.

Verdelingen en achtergrondgegevens (bijvoorbeeld de brancheverdeling of het aantal werkzame personen) staan onder “Verdelingen en achtergrond” in het menu; dit overzicht gaat over ontwikkelingen en vergelijkingen.