Naar inhoud
BedrijvenMonitor
Kies een onderdeel van de cijfers

Ontwikkeling per branche

Cultuur, sport en recreatie: wat verandert er?

Nieuwe bedrijven en vestigingen in deze branche, vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder en met het landelijke beeld.

Alle bedrijven in Cultuur, sport en recreatie

Ontwikkeling: nieuwe registraties in Cultuur, sport en recreatie

Cultuur, sport en recreatie: 11.889 registraties in twaalf maanden, 2,7% meer dan een jaar eerder.

Geteld: nieuwe registraties, bedrijfsprofielen met een startdatum in de periode, vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Hoe zijn deze cijfers berekend?

Verslagperiode t/m september 2026 · Peildatum: nieuwste registratie 29 oktober 2026

Laatste volledige maand

sep 2026

917

nieuwe registraties

+16,7%+131 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 786

Bekijk deze bedrijven

Dit jaar tot nu toe

jan – sep 2026

9.168

nieuwe registraties

+3,8%+334 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 8.834

Bekijk deze bedrijven

Laatste 12 maanden

okt 2025 – sep 2026

11.889

nieuwe registraties

+2,7%+310 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 11.579

Bekijk deze bedrijven

Vergeleken met Nederland

Laatste 12 maanden, ten opzichte van een jaar eerder

Cultuur, sport en recreatie
+2,7%
Nederland
+5,6%

Cultuur, sport en recreatie blijft 2,9 procentpunt onder het landelijke beeld.

Beëindigingen in Cultuur, sport en recreatie

Vestigingen waarvan de status is gewijzigd naar “opgeheven”, geteld in de maand van verwerking. Geen faillissementen en geen netto groei; zie de toelichting onderaan.

Laatste volledige maand

sep 2026

587

beëindigingen

+29,3%+133 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 454

Dit jaar tot nu toe

jan – sep 2026

6.834

beëindigingen

−2,4%−169 · t.o.v. een jaar eerder (minder dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 7.003

Laatste 12 maanden

okt 2025 – sep 2026

8.960

beëindigingen

+5,3%+451 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 8.509

Nieuwe registraties per maand, Cultuur, sport en recreatie

Aantal bedrijfsprofielen met een startdatum in die maand, oktober 2023 t/m september 2026. De donkere balken zijn de laatste 12 maanden.

Samenvatting: oktober 2023: 1.377; november 2023: 853; december 2023: 620; januari 2024: 1.717; februari 2024: 956; maart 2024: 813; april 2024: 1.259; mei 2024: 894; juni 2024: 657; juli 2024: 1.264; augustus 2024: 822; september 2024: 773; oktober 2024: 1.272; november 2024: 877; december 2024: 596; januari 2025: 1.521; februari 2025: 912; maart 2025: 785; april 2025: 1.279; mei 2025: 911; juni 2025: 708; juli 2025: 1.157; augustus 2025: 775; september 2025: 786; oktober 2025: 1.382; november 2025: 804; december 2025: 535; januari 2026: 1.433; februari 2026: 894; maart 2026: 746; april 2026: 1.365; mei 2026: 805; juni 2026: 700; juli 2026: 1.342; augustus 2026: 966; september 2026: 917.

De schaal begint bij nul. Vergelijk steeds dezelfde maand met een jaar eerder (zie de toelichting onderaan).

Bekijk als tabel
MaandBedrijfsprofielen
september 2026917
augustus 2026966
juli 20261.342
juni 2026700
mei 2026805
april 20261.365
maart 2026746
februari 2026894
januari 20261.433
december 2025535
november 2025804
oktober 20251.382
september 2025786
augustus 2025775
juli 20251.157
juni 2025708
mei 2025911
april 20251.279
maart 2025785
februari 2025912
januari 20251.521
december 2024596
november 2024877
oktober 20241.272
september 2024773
augustus 2024822
juli 20241.264
juni 2024657
mei 2024894
april 20241.259
maart 2024813
februari 2024956
januari 20241.717
december 2023620
november 2023853
oktober 20231.377

Nieuwe registraties per provincie, oktober 2025 t/m september 2026

Laatste 12 maanden tegenover de 12 maanden daarvoor. Een percentage verschijnt pas bij minstens 30 registraties in een van beide perioden; daaronder alleen het verschil in aantal.

Gesorteerd op: verschil in aantal · Sorteer op procentuele verandering

Nieuwe registraties per provincie
ProvincieLaatste 12 mndJaar eerderVerschil%
Zuid-Holland2.4072.312+95+4,1%
Noord-Holland2.9632.888+75+2,6%
Gelderland1.1731.101+72+6,5%
Flevoland311262+49+18,7%
Buitenland en overige registraties169123+46+37,4%
Groningen411381+30+7,9%
Limburg630601+29+4,8%
Drenthe243227+16+7,0%
Utrecht1.0151.025−10−1,0%
Friesland343353−10−2,8%
Noord-Brabant1.4951.512−17−1,1%
Overijssel592624−32−5,1%
Zeeland137170−33−19,4%
Hoe zijn deze cijfers berekend?

Wat wordt geteld. Het aantal nieuwe registraties: bedrijfsprofielen (vestigingen en registraties) met een startdatum in de periode. Elke periode wordt vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. De absolute aantallen staan naast de percentages; een percentage verschijnt pas bij voldoende registraties (anders alleen het verschil in aantal).

  • Registraties zijn geen nieuwe ondernemingen. Een registratie kan ook een nieuwe vestiging van een bestaande onderneming zijn.
  • Geen groei van het actieve bedrijvenbestand. Instroom van registraties zegt niets over het aantal actieve bedrijven. Daarvoor bewaren we nog geen eigen geschiedenis; we leggen daarom vanaf nu maandelijks de stand vast. Een netto groei rekenen we pas uit als we een jaar eigen maandstanden hebben en de cijfers hebben getoetst.
  • Beëindigingen tonen we vanaf juli 2024, geteld in de maand waarin de statuswijziging naar “opgeheven” is verwerkt. Dat is niet altijd de juridische opheffingsdatum: opheffingen per 31 december worden vooral in januari verwerkt, dus januari ligt structureel hoger. Het gaat om vestigingen, niet om ondernemingen, en het zijn geen faillissementen.
  • Ronde startdata. Bij eenmanszaken en vennootschappen onder firma staat de startdatum vaak op de eerste dag van een maand of kwartaal (ongeveer een kwart valt op de eerste dag van januari, april, juli of oktober). Een maand kan daardoor hoger of lager uitvallen zonder dat de markt verandert; vergelijk dezelfde maand met een jaar eerder.
  • Branchecodes. In september 2025 zijn de branchecodes bij vrijwel alle registraties vervangen door de nieuwe SBI-versie. Wij gebruiken voor alle registraties de huidige branche, dus de reeks is onderling vergelijkbaar; bij oudere registraties kan de indeling globaler zijn.
  • Geen oorzaak. Meer of minder registraties betekent niet automatisch een groeiende of krimpende vraag; de cijfers verklaren niet waarom het verandert.

Verdelingen en achtergrondgegevens (bijvoorbeeld de brancheverdeling of het aantal werkzame personen) staan onder “Verdelingen en achtergrond” in het menu; dit overzicht gaat over ontwikkelingen en vergelijkingen.