Naar inhoud
BedrijvenMonitor
Kies een onderdeel van de cijfers

Ontwikkeling per branche

Verhuur en overige zakelijke diensten: wat verandert er?

Officiële omschrijving (SBI): Verhuur van roerende goederen en overige zakelijke dienstverlening

Nieuwe bedrijven en vestigingen in deze branche, vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder en met het landelijke beeld.

Alle bedrijven in Verhuur en overige zakelijke diensten

Ontwikkeling: nieuwe registraties in Verhuur en overige zakelijke diensten

Verhuur en overige zakelijke diensten: 21.029 registraties in twaalf maanden, 4,4% meer dan een jaar eerder.

Geteld: nieuwe registraties, bedrijfsprofielen met een startdatum in de periode, vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Hoe zijn deze cijfers berekend?

Verslagperiode t/m september 2026 · Peildatum: nieuwste registratie 29 oktober 2026

Laatste volledige maand

sep 2026

1.499

nieuwe registraties

+8,8%+121 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 1.378

Bekijk deze bedrijven

Dit jaar tot nu toe

jan – sep 2026

16.032

nieuwe registraties

+8,7%+1.281 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 14.751

Bekijk deze bedrijven

Laatste 12 maanden

okt 2025 – sep 2026

21.029

nieuwe registraties

+4,4%+890 · t.o.v. een jaar eerder (meer dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 20.139

Bekijk deze bedrijven

Vergeleken met Nederland

Laatste 12 maanden, ten opzichte van een jaar eerder

Verhuur en overige zakelijke diensten
+4,4%
Nederland
+5,6%

Verhuur en overige zakelijke diensten blijft 1,2 procentpunt onder het landelijke beeld.

Beëindigingen in Verhuur en overige zakelijke diensten

Vestigingen waarvan de status is gewijzigd naar “opgeheven”, geteld in de maand van verwerking. Geen faillissementen en geen netto groei; zie de toelichting onderaan.

Laatste volledige maand

sep 2026

1.042

beëindigingen

−9,2%−105 · t.o.v. een jaar eerder (minder dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 1.147

Dit jaar tot nu toe

jan – sep 2026

12.745

beëindigingen

−14,6%−2.173 · t.o.v. een jaar eerder (minder dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 14.918

Laatste 12 maanden

okt 2025 – sep 2026

17.361

beëindigingen

−2,5%−450 · t.o.v. een jaar eerder (minder dan een jaar eerder)

Een jaar eerder: 17.811

Nieuwe registraties per maand, Verhuur en overige zakelijke diensten

Aantal bedrijfsprofielen met een startdatum in die maand, oktober 2023 t/m september 2026. De donkere balken zijn de laatste 12 maanden.

Samenvatting: oktober 2023: 2.555; november 2023: 1.863; december 2023: 1.359; januari 2024: 3.225; februari 2024: 1.917; maart 2024: 1.645; april 2024: 2.383; mei 2024: 1.787; juni 2024: 1.668; juli 2024: 2.537; augustus 2024: 1.784; september 2024: 1.515; oktober 2024: 2.393; november 2024: 1.683; december 2024: 1.312; januari 2025: 2.421; februari 2025: 1.540; maart 2025: 1.323; april 2025: 1.995; mei 2025: 1.584; juni 2025: 1.291; juli 2025: 1.941; augustus 2025: 1.278; september 2025: 1.378; oktober 2025: 2.176; november 2025: 1.613; december 2025: 1.208; januari 2026: 2.456; februari 2026: 1.612; maart 2026: 1.471; april 2026: 2.123; mei 2026: 1.388; juni 2026: 1.467; juli 2026: 2.321; augustus 2026: 1.695; september 2026: 1.499.

De schaal begint bij nul. Vergelijk steeds dezelfde maand met een jaar eerder (zie de toelichting onderaan).

Bekijk als tabel
MaandBedrijfsprofielen
september 20261.499
augustus 20261.695
juli 20262.321
juni 20261.467
mei 20261.388
april 20262.123
maart 20261.471
februari 20261.612
januari 20262.456
december 20251.208
november 20251.613
oktober 20252.176
september 20251.378
augustus 20251.278
juli 20251.941
juni 20251.291
mei 20251.584
april 20251.995
maart 20251.323
februari 20251.540
januari 20252.421
december 20241.312
november 20241.683
oktober 20242.393
september 20241.515
augustus 20241.784
juli 20242.537
juni 20241.668
mei 20241.787
april 20242.383
maart 20241.645
februari 20241.917
januari 20243.225
december 20231.359
november 20231.863
oktober 20232.555

Nieuwe registraties per provincie, oktober 2025 t/m september 2026

Laatste 12 maanden tegenover de 12 maanden daarvoor. Een percentage verschijnt pas bij minstens 30 registraties in een van beide perioden; daaronder alleen het verschil in aantal.

Gesorteerd op: verschil in aantal · Sorteer op procentuele verandering

Nieuwe registraties per provincie
ProvincieLaatste 12 mndJaar eerderVerschil%
Noord-Holland4.7794.474+305+6,8%
Noord-Brabant2.7152.550+165+6,5%
Zuid-Holland5.1495.011+138+2,8%
Overijssel1.004905+99+10,9%
Gelderland1.9611.896+65+3,4%
Drenthe400348+52+14,9%
Zeeland358308+50+16,2%
Flevoland709671+38+5,7%
Groningen528490+38+7,8%
Buitenland en overige registraties361337+24+7,1%
Limburg996994+2+0,2%
Friesland494499−5−1,0%
Utrecht1.5751.656−81−4,9%
Hoe zijn deze cijfers berekend?

Wat wordt geteld. Het aantal nieuwe registraties: bedrijfsprofielen (vestigingen en registraties) met een startdatum in de periode. Elke periode wordt vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. De absolute aantallen staan naast de percentages; een percentage verschijnt pas bij voldoende registraties (anders alleen het verschil in aantal).

  • Registraties zijn geen nieuwe ondernemingen. Een registratie kan ook een nieuwe vestiging van een bestaande onderneming zijn.
  • Geen groei van het actieve bedrijvenbestand. Instroom van registraties zegt niets over het aantal actieve bedrijven. Daarvoor bewaren we nog geen eigen geschiedenis; we leggen daarom vanaf nu maandelijks de stand vast. Een netto groei rekenen we pas uit als we een jaar eigen maandstanden hebben en de cijfers hebben getoetst.
  • Beëindigingen tonen we vanaf juli 2024, geteld in de maand waarin de statuswijziging naar “opgeheven” is verwerkt. Dat is niet altijd de juridische opheffingsdatum: opheffingen per 31 december worden vooral in januari verwerkt, dus januari ligt structureel hoger. Het gaat om vestigingen, niet om ondernemingen, en het zijn geen faillissementen.
  • Ronde startdata. Bij eenmanszaken en vennootschappen onder firma staat de startdatum vaak op de eerste dag van een maand of kwartaal (ongeveer een kwart valt op de eerste dag van januari, april, juli of oktober). Een maand kan daardoor hoger of lager uitvallen zonder dat de markt verandert; vergelijk dezelfde maand met een jaar eerder.
  • Branchecodes. In september 2025 zijn de branchecodes bij vrijwel alle registraties vervangen door de nieuwe SBI-versie. Wij gebruiken voor alle registraties de huidige branche, dus de reeks is onderling vergelijkbaar; bij oudere registraties kan de indeling globaler zijn.
  • Geen oorzaak. Meer of minder registraties betekent niet automatisch een groeiende of krimpende vraag; de cijfers verklaren niet waarom het verandert.

Verdelingen en achtergrondgegevens (bijvoorbeeld de brancheverdeling of het aantal werkzame personen) staan onder “Verdelingen en achtergrond” in het menu; dit overzicht gaat over ontwikkelingen en vergelijkingen.